یا ایُّها الذین قُل لِأزواجکَ  وَبَناتِکَ وَ نُِاءالمؤمنینَ عَلَیهِنَّ من جَلابیبِهِنَّ ذلکَ اَدنی اَن یعرفنَ فَلا یؤذَینَ وَکان اللهُ غشفوراً رَحیماً »  ای پیامبر به ن و دختران خود و به ن مؤمنین بگو تا   خود را بوسیله جامه ای که تمام بدن آنها را فرا گیرد بپوشانند به نحوی که جایی از بدنشان در منظر و دید نامحرمان نباشد . این نزدیکترین چیزی است که آنها به عنوان اهل عفت شناخته شوند پس در این صورت افراد هرزه متعرض آنها نمی شوند و اذیتشان نمی کنند .  

در مورد کلمه جلبات گفته شده است : الجلبابُ : الرَّداءُ الذی یستُرُ من فَوقٍ الی أسفلٍ او کُلُّ ما یستَتَرُ بِهِ من کساء او غیرِهِ وَ وَ جَمَعُهُ جلابیب »

جلباب روپوشی است که از بالا تا پایین را می پوشاند یا هر چیزی که بدن به سبب آن پوشیده می شود ، خواه کساء باشد یا غیر آن و جمع آن جلابیب می باشد .

به هر حال آیه دلالت دارد بر این که ن باید از روپوش کامل جهت پوشش تمام بدن و اندام استفاده کنند پوششی که معرف شخصیت و عفت زن مومن باشد . این موجب می گردد که افراد لا ابالیجرأت نکنند به او جسارت کرده و به دید شهوت و هوس رانی به او بنگرند .

در سبب نزول آیه فوق چنین بیان داشته اند : که ن برای نماز به مسجد می آمدند و نماز را به امامت رسول خدا به جای می آوردند . شب که برای نماز مغرب و عشا از خانه خارج شده و بیرون می آمدند ، جوانها بر سر راهشان می نشستند و به آنان متعرض شده و اذیتشان می کردند .این آیه برای جلو گیری از این عمل زشت نازل شد . از مطلب فوق استفاده می شود که علت گستاخی جوانان نبودن پوشش کامل زنها بوده است .

دریافت

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها